Champions in ten age/grade divisions were awarded in the 29th Annual Casper Youth Basketball Tournament on Sunday, March 17, 2019.  The tournament, hosted by the City of Casper Recreation Division and supported by the Casper Area Convention and Visitor’s Bureau and the Ramkota Inn and Conference Center, attracted 127 teams.

Frank Gambino
Townsquare Media

4th Grade Boys Division

Champions:  Rebels, Gillette, WY

Runner-Up:  Wyoming Flight Red, Cheyenne, WY

3rd Place:  Casper T-Birds, Casper, WY

Consolation: Wampas, Sandy, UT

 

5th Grade Boys Division

Champions: Wyoming Flight 2026, Cheyenne, WY

Runner-Up:  Gillette Lightning, Gillette, WY

3rd Place:  Casper Wind White, Casper, WY

Consolation: Gillette Bolts, Gillette, WY

 

6th Grade Boys Division

Champions: G-Town Ballers, Gillette, WY

Runner-Up: Razor City Celtics, Gillette, WY

3rd Place: R.S. Elite, Rock Springs, WY

Consolation:  Casper Wind 7, Casper, WY

 

7th Grade Boys Division

Champions:  Casper T-Bird, Casper, WY

Runner-Up: Gillette Jays, Gillette, WY

3rd Place: Wyoming Flight Red, Cheyenne, WY

Consolation: Jackson 7, Jackson, WY

8th Grade Boys Division

Champions: T-Birds, Cheyenne WY

Runner-Up: Run ‘N Gun, Billings, MT

3rd Place: Young Guns, Billings, MT

Consolation: Casper Bolts, Casper, WY

4th Grade Girls Division

Champions:  Sheridan Sharpshooters, Sheridan, WY

Runner-Up:  Casper Inferno, Casper, WY

3rd place:  Gillette Heat, Gillette, WY

Consolation: Wheatland Baskethounds, Wheatland, WY

5th Grade Girls Division

Champions: Hoyas, Ft. Washakie, WY

Runner-Up:  Scottsbluff Bearcats, Scottsbluff, NE

3rd Place:  Wind City Storm, Casper, WY

Consolation: Worland, Worland, WY

6th Grade Girls Mountain Division

Champions: Thundercats, Douglas, WY

Runner-Up: Salt Lake Wolves, West Jordan, UT

3rd Place: Worland, Worland, WY

Consolation:  Flight/Beast 2025, Cheyenne, WY

6th Grade Girls West Division

Champions: Wookies, Sandy, UT

Runner-Up: Pinedale, Pinedale, WY

3rd Place: Lady Warriors, Riverton, WY

Consolation:  Mitchell Lady Tigers, Lyman, NE

 

7th Grade Girls Division

Champions:  WRIR Ballin’ Beauties, Ft. Washakie, WY

Runner-Up: RS Lady Tigers, Rock Springs, WY

3rd Place:  Spearfish Thunder, Spearfish, SD

Consolation: Lady Eagles, Buffalo, WY

8th Grade Girls Division

Champions: 307 Elite, Basin, WY

Runner-Up: T-Birds, Cheyenne, WY

3rd Place: Gillette Boom, Gillette, WY

Consolation: Blaze, Gillette, WY