The 2024 high school boys’ basketball season in the Cowboy State is in Week 9, which means the schedule goes into February. Most of Classes 4A and 3A will feature cross-quadrant games. Those are not conference games, but they can factor into regional tournament seeds, if necessary. In 1A and 2A, there are many conference tilts, but also a mix of interclass and cross-quad games to round out the schedule. Some postponed games from earlier in the season are part of this week’s slate, as well.

WYOMING HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL SCHEDULE: JAN. 30 - FEB. 3, 2024

If you see a game missing or a game time has changed, please email david@wyopreps.com.

Get our free mobile app

TUESDAY, JAN. 30:

Class 3A

Final Score: Buffalo 54 Rawlins 37

Final Score: Lander 40 Mountain View 39 (conference game)

Class 1A

Final Score: Hulett 71 Guernsey-Sunrise 63

Encampment at #4 Little Snake River (conference game) – postponed to 2/6/24

Interclass

Final Score: 2A #1 Lingle-Ft. Laramie 71 1A Southeast 39

Final Score: 1A #4 Farson-Eden 56 2A Big Piney 52

Final Score: 2A Wind River 59 1A Dubois 56

Final Score: 4A Jackson 63 3A #4 Pinedale 56

Out-of-State Opponent

Final Score: Pine Ridge, SD 83 4A Campbell County 63

Non-Varsity Opponent

Final Score: Sheridan Sophs. 61 1A Arvada-Clearmont 11

Final Score: Powell JV 69 1A Meeteetse 65

Final Score: Midwest 69 Casper Christian JV 65

New basketball rankings were released on Wednesday

THURSDAY, FEB. 1:

Class 4A

Final Score: Green River 69 Rock Springs 61

Class 3A

Final Score: Rawlins 66 Glenrock 45

Class 2A

Final Score: #4 Wyoming Indian 79 Shoshoni 48

Final Score: #2 Tongue River 56 #5 Big Horn 44 (conference game)

Class 1A

Final Score: Hulett 40 Kaycee 32 (conference game)

Final Score: Burlington 63 Ten Sleep 21 (conference game)

Interclass

Final Score: 1A Southeast 51 2A Burns 37

Final Score: 2A Greybull 57 1A Riverside 45

Out-of-State Opponent

Final Score: Rich County, UT 73 2A Kemmerer 51

Final Score: Meeker, CO 61 1A Little Snake River 45

FRIDAY, FEB. 2:

Class 4A

Final Score: Campbell County 67 Cheyenne South 53

Final Score: Kelly Walsh 49 Evanston 39

Final Score: #1 Cheyenne Central 73 #3 Natrona County 72 - OT - Joe Sawyer scored 31 pts for the Indians, 20 of which came in the 4th Qtr & OT.

Final Score: #2 Laramie 80 Thunder Basin 63

Final Score: #4 Cheyenne East 75 #5 Sheridan 69 - OT

Final Score: Jackson 64 Riverton 58

Final Score: Star Valley 64 Cody 39

Class 3A

Final Score: Wheatland 48 #5 Buffalo 47 - OT

Final Score: #1 Powell 65 Lander 53

Final Score: #3 Lovell 62 #4 Pinedale 53

Final Score: Rawlins 44 Newcastle 31

Final Score: Thermopolis 60 Lyman 49

Final Score: Mountain View 49 Worland 41

Class 2A

Final Score: #2 Tongue River 52 Rocky Mountain 34

Final Score: Lusk 82 #1 Lingle-Ft. Laramie 67 (conference game) - Cory Bruegger passed 1000 pts in his career.

Final Score: Big Piney 55 Wind River 51

Class 1A

Final Score: #4 Farson-Eden 58 H.E.M. 25

Final Score: Guernsey-Sunrise 52 Rock River 27 (conference game)

Final Score: #1 Upton 75 Kaycee 32 (conference game)

Final Score: Dubois 64 Midwest 42

Final Score: #3 Saratoga 72 #5 Encampment 50 (conference game)

Final Score: Meeteetse 66 Burlington 58 (conference game) - Salzman with 23 pts for the Longhorns.

Interclass

Final Score: 2A #3 Wright 70 3A Glenrock 36 - Strohschein with 29 pts for the Panthers.

Final Score: 3A #2 Douglas 79 2A Burns 20

Final Score: 1A #2 Cokeville 55 2A Kemmerer 46

Final Score: 2A Shoshoni 71 1A Riverside 64

Out-of-State Opponent

Final Score: Pine Ridge, SD 76 2A St. Stephens 51

SATURDAY, FEB. 3:

Class 4A

Final Score: Thunder Basin 74 Cheyenne South 28 - Gibson Williams had 25 pts for the Bolts.

Final Score: #1 Cheyenne Central 78 #5 Sheridan 58

Final Score: #4 Cheyenne East 65 #3 Natrona County 47

Final Score: Kelly Walsh 64 Green River 56

Final Score: #2 Laramie 69 Campbell County 46

Final Score: Jackson 44 Cody 43 - OT

Final Score: Star Valley 56 Riverton 54

Final Score: Rock Springs 68 Evanston 66

Class 3A

Final Score: Mountain View 57 Thermopolis 51

Final Score: Worland 62 Lyman 53

Final Score: Glenrock 70 Moorcroft 52 (conference game)

Final Score: #3 Lovell 52 Lander 51

Final Score: #5 Buffalo 60 Torrington 49

#1 Powell at #4 Pinedale - canceled

Class 2A

Final Score: #4 Wyoming Indian 60 Rocky Mountain 45

Final Score: #2 Tongue River 52 Sundance 39 (conference game)

Final Score: #3 Wright 79 Shoshoni 60

Class 1A

Final Score: #1 Upton 68 #5 Encampment 43

Final Score: Southeast 49 Rock River 11 (conference game)

Final Score: #3 Saratoga 74 Little Snake River 64 (conference game)

Final Score: Midwest 67 Arvada-Clearmont 34 (conference game)

Final Score: Dubois 57 Ten Sleep 54 (conference game)

Final Score: #2 Cokeville 63 #4 Farson-Eden 47 (conference game)

Final Score: Burlington 38 Kaycee 27

Interclass

Final Score: 2A #5 Big Horn 65 1A Riverside 44

Out-of-State Opponent

Final Score: 2A #1 Lingle-Ft. Laramie 76 Crawford, NE 27 - Cook led LFL with 28 pts and 14 rebs on 11-12 shooting; also for LFL, Roberts added 18 pts., Arnusch with 7 pts & 10 asst., and Nelson had 12 pts & 9 boards.

Non-Varsity Opponent

Final Score: Star Valley Sophs. 62 1A Meeteetse 32

Cody-Natrona Basketball

Cody-Natrona Basketball

Gallery Credit: Dave Treick

More From K2 Radio