Candidates, your time is up.

The filing period for people seeking their parties' nominations for office ended at 5 p.m. Friday, according to the Natrona County Clerk's Elections Office.

The parties' primaries will be held Aug. 16.

============================================

Here are the candidates for U.S. House Representatives:

Republican: Liz Cheney, Leland Christensen, Mike Konsmo, Paul Paad, Rex Rammell, Jason Adam Senteney, Darin Smith, Tim Stubson.

Democratic: Ryan Greene, Charlie Hardy.

Constitution: Daniel Clyde Cummings.

Libertarian: Lawrence Gerard Struempf.

==========================================

These people have filed to run for their parties' nominations in Wyoming Senate and House offices in Natrona County:

SENATE DISTRICT 28

Republican: James (Jim) Anderson

Democratic: Kimberly Holloway.

 

SENATE DISTRICT 30

Republican: Charles K. Scott.

Democratic: Robert Ford.

 

HOUSE DISTRICT 35

Republican: Kendell Kroeker.

Democratic: Brett Governanti.

 

HOUSE DISTRICT 36

Republican: Gerald Gay.

 

HOUSE DISTRICT 37

Republican: Greg Flesvig, Steve Harshman.

Democratic: Deirdre Stoelzle.

 

HOUSE DISTRICT 38

Republican: Tom Walters.

 

HOUSE DISTRICT 56

Republican: Donald Bellamy, Ronna Boril, Jerry Obermueller.

Democratic: Dan Neal.

 

HOUSE DISTRICT 57

Republican: Chuck Gray, Ray Pacheco.

Democratic: Audrey M. Cotherman, Jane Ifland.

 

HOUSE DISTRICT 58

Republican: Tom Reeder, Charles Schoenwolf, Patrick Sweeney.

Democratic: Michael Wade McDaniel Jr.

 

HOUSE DISTRICT 59

Republican: Carl "Bunky" Loucks.

Democratic: Laurie Longtine.

===============================================

These are the candidates for the two positions on the Natrona County Commission with four-year terms:

Republican: Paul C. Bertoglio, Forrest Chadwick, Matt Keating, Tracy John Lamont, Bob Shellard.

Democratic: Linda R. Shogren-O'Grady, Terry Wingerter.

Constitution: Linda Bergeron.

========================================

These are the candidates for the six positions on the nonpartisan Casper City Council.

Ward I, two positions, four year-terms: Michael Forbes, Bob Hopkins, Amanda Huckabay, Daniel Sandoval.

One position, two-year term: Wayne Heili, R.C. Johnson, Jesse Morgan.

 

Ward II, two positions, four-year terms: Darin L. Crowell, Scott F. Miller, Todd Murphy, Charlie Powell, Ursula R. Wilkerson.

 

Ward III, one position, four-year term: Stephen Cathey, William C. Street, Christopher Walsh.

=================================================

These are the candidates for the two positions on the nonpartisan Barr Nunn Town Council.

Four-year terms: Josh Brown, Steven Clark, Preston Costley.

=================================================

These are the candidates for the two positions on the nonpartisan Evansville Town Council.

Four-year terms: Jory Delinger, Forrest J. Tobin, Doug White.

=================================================

These are the candidates for the nonpartisan Mills Town Council.

Two positions, four-year terms: Sara E. McCarthy, Ruth M. Pitts.

One position, two-year unexpired term: Cecil Engels, Darla R. Ives.

---------------------------------------------------------------------------------------

For more information about other candidates and elections, visit the Natrona County website and the Wyoming Secretary of State website.